Wiadomości

Treść

Wprawdzie cała Polska święto niepodległości obchodzić będzie dopiero pojutrze, ale społeczność gorlickiej Budowlanki uroczystą akademią, która miała miejsce 8 listopada, oddała cześć bohaterom i wydarzeniom, które przyniosły nam niepodległość. Wzorem lat ubiegłych wszyscy, na boisku szkolnym, odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączając do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.

 W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście zaproszeni przez dyrektora szkoły Pana Waldemara Gniadego. Wśród nich goście reprezentujący organ prowadzący szkołę - Starosta Powiatu Gorlickiego Pan Mirosław Waląg oraz Członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Pan Marek Ludwin. Starosta pogratulował i wręczył stypendia uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, wyraził swoją radość z możliwości wspólnego świętowania i zapewnił o swoich staraniach, by stworzyć w ZSZ w Gorlicach oddział przygotowania wojskowego dla uczniów technikum. Z tej właśnie okazji wspólnie z nami świętowali przedstawiciele jednostek wojskowych: z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Sączu – zastępca Szefa WCR major Cezary Pązik oraz Szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji WCR porucznik Paweł Terebka. Z 21. Lekkiego Batalionu Górskiego z Wojnarowej – dowódca jednostki kapitan Jakub Namysłowski oraz podoficer sztabowy starszy sierżant Mariusz Południak.

Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęła również Pani Agnieszka Bazan z Rady Rodziców w ZSZ oraz Pan Dariusz Łaś – Prezes Stowarzyszenia Sympatycy Gorlickiej Budowlanki.

Wyjątkowe święto stało się również okazją do podziękowań dla osób reprezentujących instytucje, które od lat podejmują działania wspierające finansowo szkołę i jej przedsięwzięcia. Dziękowaliśmy Panom:

- Władysławowi Nowakowi - Prezesowi Przedsiębiorstwa Nowak-Mosty

- Pawłowi Jedleckiemu - Prezesowi firmy „WG System”

- Tomaszowi Romaszce - właścicielowi Firmy Ubezpieczeniowej

- Pawłowi Szarowiczowi - właścicielowi firmy „art.-man”

za to, że szkoła może niezmiennie liczyć na ich wsparcie, życzliwość i sympatię.

Po części oficjalnej, która została uświetniona obecnością chorążych i asysty opiekujących się Sztandarem Szkoły, uczniowie różnych klas pod kierunkiem Pani Edyty Ciombor i Pani Małgorzaty Janowskiej przedstawili montaż słowno-muzyczny ukazujący naszą drogę do niepodległości. „Przemówił” do nas marszałek Józef Piłsudski, polscy żołnierze będący pod trzema zaborami, i z tego powodu często walczący we wrogich sobie armiach. Świadectwo dali ksiądz, rodzic, nauczyciel, którzy w trudnych czasach, z narażeniem życia, świadczyli o polskiej tożsamości, języku, kulturze, wierze katolickiej i obyczajach. Cała opowieść przeplatana była patriotycznymi pieśniami, które na stałe wpisały się w kanon utworów znanych i śpiewanych przez każdego Polaka. Ostatnim akcentem i jednocześnie podsumowaniem tego doniosłego wydarzenia był polonez zatańczony przez uczennice i uczniów. Młodzi aktorzy zebrali zasłużone brawa oraz pochwały i to oni byli głównymi bohaterami święta niepodległości w naszej szkole. Dali świadectwo patriotyzmu, dostarczyli wzruszeń i pozytywnych emocji. Ich postawa uwrażliwia innych i dowodzi, że przyszłość naszej niepodległej Ojczyzny jest w dobrych i odpowiedzialnych rękach. I za to należą się im ogromne podziękowania.

O nagłośnienie podczas akademii zadbał Pan Marcin Mikrut, o oprawę fotograficzną - Pan Piotr Haluch.

 

Tekst: Małgorzata Janowska

GALERIA I

GALERIA II