Wiadomości
Treść
Pod pseudonimem „Zając” przystąpił do powstania w szeregach batalionu Armii Krajowej „Parasol” a od 1942 roku działał w konspiracji. Należał do Szarych Szeregów. Tragiczna historia Pana Eugeniusza Radomskiego bohatera, który stracił podczas wojny rodziców, ale dzielnie narażał się dla wartości najcenniejszej, jaką jest Ojczyzna, zasługuje na pamięć u potomnych.
Z wielu możliwości wybraliśmy najcenniejsze, czyli te, które są efektem pracy naszych uczniów. Zuzanna Drapała z klasy 2cT, Dawid Szymczyk z klasy 2b ZSZ oraz uczennice Anna Rybczyk, Angelika Przybycień i Urszula Podolska z klasy 1bT namalowali plakaty o tematyce związanej z II wojną światową.
Ogromnie budujące jest to, że dla młodego pokolenia znane i ważne są symbole związane z naszą państwowością i walką o jej utrzymanie: barwy narodowe, znak Polski Walczącej, opaska Powstańca Warszawskiego oraz młody wiek walczących w Powstaniu Warszawskim. Przecież Pan Eugeniusz Radomski, gdy wybuchła wojna, był w wieku młodzieży ZSZ, która przyczynia się do upamiętnienia jego czynów.
W sali języka polskiego uczennice klasy 2c T szkolną tablicę zamalowały barwami narodowymi i sporządziły zgodny z tematyką napis: "Dziękujemy za Wolność". Do zdjęć pozowali uczniowie z klasy 2cT i 2b ZSZ.
Efekty naszej pracy połączyliśmy ze zdjęciami z okolicznościowych akademii, które organizowane są, by upamiętnić ważne narodowe święta. Młodzież chętnie włącza się do przygotowania i udziału w nich, co świadczy o tym, że docenia wartość życia w wolnej Ojczyźnie.
To dla nas zaszczyt, że mogliśmy być współrealizatorami tego ważnego przedsięwzięcia, które było inicjatywą Pani Elżbiety Zielińskiej Posła Na Sejm RP. Propagując postawę i życie Pana Eugeniusza Radomskiego zapewniamy o swojej pamięci o ludziach, którzy w wyjątkowy sposób musieli udowadniać miłość do Ojczyzny. Przyświecają nam słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium."