Wiadomości
Treść
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły już od kilku miesięcy czynili przygotowania do tak ważnej rocznicy. Od 16 października do 30 kwietnia byliśmy uczestnikami Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów”. W tym czasie wykonaliśmy szereg regulaminowych zadań, dzięki którym otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający, iż młodzież i kadra naszej szkoły szanuje polską tradycję, kulturę i historię, zna jej dzieje, potrafi wskazać historycznych bohaterów i zna wartość „małej Ojczyzny”.
Wśród najważniejszych zadań, które wykonaliśmy znalazły się: konkurs piosenki patriotycznej, który odbył się w listopadzie przy udziale Dyrektora Szkoły, Starosty Powiatu Gorlickiego oraz reprezentanta Komendanta WKU. W ramach lekcji z wychowawcą uczniowie dyskutowali na temat patriotyzmu; co oznacza bycie patriotą w codziennym życiu. Młodzi uzdolnieni plastycznie uczniowie wykonywali plakaty, które upamiętniają 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież z klas pierwszych przeprowadzała wywiady wśród uczniów, swoich bliskich czy mieszkańców własnych miejscowości na temat postaw patriotycznych i roli patriotyzmu lokalnego w czasach obecnych. W lutym odbył się ogólnoszkolny konkurs historyczny pod nazwą „Historia Polski a patriotyzm”, który pozwolił wyłonić uczniów posiadających największą wiedzę w zakresie wydarzeń historycznych, ale też współczesnych związanych z wiedzą o społeczeństwie. Poszczególne klasy pracowały nad szkolnym Kodeksem Postaw Patriotycznych oraz przygotowały prace pisemne o „małych Ojczyznach” w literaturze i we własnym życiu.
Wszystkie zadania zostały udokumentowane w postaci protokołów, sprawozdań, zdjęć czy nagrań audio oraz video i przesłane do jury konkursowego. Jakość zadań była bardzo wysoka, albowiem każde z nich zostało ocenione na 100% a całość potwierdzona uzyskaniem certyfikatu „Szkoły młodych patriotów”.
Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w ten trudny, ale jakże cenny dla nas projekt. Zwłaszcza tym nauczycielom, którzy wykazali szczególne zainteresowanie i pomoc w wykonywaniu zadań oraz tym uczniom, którzy chcieli podzielić się swoimi talentami, zdolnościami, wiedzą i czasem. Wspólnie udowodniliśmy, że jesteśmy nowoczesną szkołą odpowiadającą na aktualne pytania i zagadnienia, jesteśmy świadomi swojej historii, tożsamości, tradycji i kultury. W świecie współczesnym, który przeżywa kryzys wartości społeczność Zespołu Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach wie, co jest cenne i godne upamiętnienia, by można było tworzyć bezpieczną i wartościową przyszłość.
Ponieważ, jak powiedział Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
Małgorzata Janowska